Išmanus namų vėsinimas

Išmanus namų vėsinimas – kas tai? Išgirdus žodį „išmanus“, dažnai imama galvoti, kad išmanumas būtinai turi būti susijęs su mobiliuoju telefonu ir galbūt valdymu per nuotolį. Tačiau žodis „išmanus“, pats iš savęs pasako, jog daiktas turi veikti išmaniai – priimti sprendimus pats. Šiandien, kai turime įvestą A+ energetinio efektyvumo standartą, šiluma nebėra labai didelė problema. Bėda ta, kad išsprendus vieną problemą yra sukuriama kita – perteklinė šiluma. Būnant namuose, šiltuoju metų laiku, saulei pasisukus į namų vitrininius langus, namai greitai perkaista. Išsausėja oras, tampa tvanku. Tokiu atveju, jei turite įsirengę kondicionierių, paimate pultelį ir jį įsijungiate. Tuomet paklausiate, kur gi tas išmanumas? Atsakymas – išmanumo čia nėra. Jei Jūs gyvenate išmaniame name, namas mato, ar žmonės yra namuose. Sistema žino, kuriame kambaryje esate ir kokia dabar kambario temperatūra. Maža to, namas žino, į kurį langą šiuo metu šviečia saulė. Vėsinimo šaltinį prijungus prie išmanaus namo, yra sukuriamas išmanus namų vėsinimas arba dar tiksliau išmani namų vėsinimo sistema. Sistemai matant, kokia temperatūra yra kambaryje, ir žinant, kurioje patalpoje esate, automatiškai įjungiamas vėsinimas. Patalpa yra atvėsinama iki Jūsų pasirinktos komforto temperatūros. Tokią vėsinimo sistemą tikrai galima vadinti išmania.  Vėsinimo sistema išmaniems namams parenka vėsinimo rėžimą atsižvelgdama į patalpų užimtumą ar paros metą. Pavyzdžiui, būsto savininkams esant namuose, svetainėje gali būti palaikoma 22.5 laipsnių temperatūra, palikus patalpą ilgesniam laikui, temperatūrai bus leista pakilti iki 26 laipsnių. Atostogų metu vėsinimo sistema veiks tik kaip apsauga nuo perkaitimo, patalpoms nebus leista perkaisti daugiau kaip virš 30 laipsnių.

Aukščiau pateiktame aprašyme kondicionierius buvo parinktas kaip vienas iš galimų vėsinimo įrengimų, kuris greitai ir efektyviai gali sumažinti patalpos temperatūrą. Tačiau išmaniajame name vėsinimą gali atlikti ir ne tokie akivaizdūs vėsinimo įrenginiai kaip kondicionierius. Išmani namų šaldymo sistema gali naudoti inžinerinių įrenginių kombinaciją. Pavyzdžiui, dieną saulei pasisukus į langus, gali būti užveriamos fasadinės žaliuzės – tai leis išsaugoti patalpos temperatūrą. Jei patalpos temperatūra artėja prie komforto ribos ir yra tikimybė perkaisti, automatiškai įjungiamas kondicionierius. Naktį, kai lauke yra vėsiau nei namuose, vėsinimui naudojama vėdinimo sistema – rekuperatorius. Rekuperatoriui atjungiamas šilumokaitis, tokiu būdu iš lauko į namus yra tiekiamas vėsus „nemokamas“ oras.

Išmanios namų vėsinimo sistemos įdiegimas mažai kuo skiriasi nuo neišmanios namų vėsinimo sistemos. Tai, kas iš esmės padaro sistemą išmania, yra centrinis išmanaus namo valdiklis, kuris žino visą situaciją namuose. Valdiklyje yra suprogramuota visa logika, kada ir kokį rėžimą įjungti bei kada ir kokį inžinerinį vėsinimo įrenginį geriausiai naudoti.

Suplanavus diegti išmanų namą, būtina išsirinkti tokius vėsinimo įrenginius, kurie turėtų galimybę būti valdomi trečiųjų šalių, t. y. išmanaus namo sistemos. Įrenginys, kuris gali būti valdomas išmanaus namo sistemos, turi MODBUS RTU arba BACNET valdymo galimybę. Renkantis įrangą, konsultuokitės su išmaniųjų namų diegėjais, kad Jums pagelbėtų besirenkant inžinerinius įrenginius.

Išmaniųjų namų funkcijos

Meniu