Išmanių namų elektros projektavimas

Išmanių namų elektros projektavimas

Elektros projektavimas išmaniems namams turi būti atliekamas profesionalo, gerai išmanančio diegiamo automatikos produkto specifiką. Išmanių namų elektros projektavimas prasideda tuomet, kai yra aišku, ką išmanus namas valdys. Kaip ir kiekvienas inžinerinio tipo projektas, taip ir išmanaus namo elektros projektas turi savo būtinąsias dalis.

Laidų žiniaraštis

Laidų žiniaraštyje (laidų lentelėje) yra nurodomas kiekvieno laido tipas, pavyzdžiui, CYKY-J 3×1.5, YDYp (VDYp) 3×2.5, CAT 6E FTP. Taip pat nurodomas kiekvieno laido ilgis, laido žymėjimas, kuris naudojamas skyde ir elektros instaliacijos brėžinyje, rinklės (gnybto) numeris, kurioje vietoje bus jungiamas laidas automatikos skyde. Taip pat laidų žiniaraštyje yra naudinga nurodyti:

  • patalpą, kurioje montuojamas kabelis
  • komentarą, pavyzdžiui, „Kabelis kondicionieriaus valdymui MODBUS“ arba „Kabelis durų sklendės valdymui“ ir t. t.
  • kabeliui priskirti automatinį jungiklį MCB. Tai supaprastins darbus, surinkinėjant automatikos skydą
  • priskirti automatikos komponentą, kuris valdys įrenginį kabelio pabaigoje, pavyzdžiui, kas valdys elektros lemputę ar šildymo aktyvatorių – „RL01Q01“: pirmas relių blokas, pirma relė

Elektros instaliacijos brėžinys

Elektros instaliacija išmaniems namams reikalauja brėžinio, kuris būtų aiškus ir neapkrautas. Nebūtina viename lape nurodyti viską – rozečių pririšimo vietas, baldus, duris, šviestuvus, šviestuvų matmenis, judesių daviklių vietas ir t. t. Visą šią informaciją reikia išskirstyti sluoksniais. Pavyzdžiui: rozečių sluoksnis, šviestuvų sluoksnis, išmanių prietaisų sluoksnis ir t. t. Brėžinyje visi šviestuvai, rozetės, išmanūs prietaisai turi turėti pririštą valdymo kabelį, t. y. turi būti nurodytas kabelio žymėjimas, pavyzdžiui, „1.15“. Brėžinyje būtinai turi būti nurodoma elektros skydo vieta. Dideliuose objektuose automatikos ir elektros skydai būna ypač dideli, todėl būtina parinkti tokią vietą, kad skydas ir visa įranga tilptų. Geriausia, kad skydo vieta būtų parenkama per pastato ar patalpos centrą, kad atstumas nuo prietaisų iki skydo būtų kuo trumpesnis.

Išmanaus namo elektros instaliacija

Turint kabelių žiniaraštį ir elektros brėžinius, pradedama išmanaus namo elektros instaliacija, t. y. elektros kabelių montavimo darbai. Išmanių namų elektros instaliacija reikalauja kruopštaus ir atidaus darbo. Kiekvienas laidas turi būti tinkamai sužymėtas ir sumontuotas brėžinyje nurodytoje vietoje. Jei kuris nors vienas kabelis buvo sumontuotas ne toje vietoje ar apskritai pamirštas, klaidos taisymas po apdailos darbų gali būti brangus. Norint, kad elektros instaliacijos įrengimas išmaniems namams būtų sėkmingas, būtina, kad elektriko sumontuotus kabelius patikrintų projektuotojas. Kryžminis patikrinimas užkirs kelią tolimesniems nesklandumams.

Elektros instaliacija išmaniame bute

Elektros instaliacija išmaniame bute reikalauja tos pačios darbų sekos kaip ir išmaniame name ar darbo erdvėje. Išmaniame bute bus gerokai mažiau laidų nei name, todėl ir elektros bei automatikos skydai bus mažesni. Dažnu atveju skydus galima montuoti sieninėje spintoje prie įėjimo.

Išmanių namų elektros instaliacijos kaina

Išmanių namų elektros instaliacijos kaina priklauso nuo objekto patalpų skaičiaus. Kuo daugiau patalpų, tuo didesnė kaina, ir atvirkščiai, kuo mažiau patalpų, tuo mažesnė kaina. Taip yra todėl, kad kiekvienoje patalpoje reikalingi tie patys būtinieji atributai: išmanus valdiklis, judesio daviklis, šildymo aktuatorius, apšvietimo šaltinis. Paprastai išmanaus namo elektros instaliacijos įrengimas lyginant su paprastu namu kainuoja 20-30% brangiau.

Išmaniųjų namų funkcijos

Meniu