Išmanūs namai

Kas tai yra ir kaip tai veikia?

Išmanių namų sąvoka

Išmanūs namai – kas tai? Pradėkime nuo to, kad šiandien kiekvienas naujai statomas arba renovuojamas būstas ar darbo erdvė turi mažiausiai tris arba daugiau inžinerinių sistemų: šildymas, vėsinimas, vėdinimas, apšvietimas, apsauga, laistymas, muzika, elektrinės lauko žaliuzės, baseinas ir t. t. Paprasto namo, buto ar biuro atveju visos šios išmaniųjų namų sistemos būtų valdomos atskirai ir viena sistema nežinotų, ką veikia kita. Pavyzdžiui, namuose atidaryti langai, o rekuperatorius dirba visu pajėgumu, arba namuose įjungtas grindinis šildymas, o kondicionierius veikia šaldymo rėžimu. Kiekviena sistema turėtų savo valdymo ekraną, pultelį ar aplikaciją, o kasdien augant tokių sistemų skaičiui, tampa vis sunkiau kontroliuoti, koreguoti bei suderinti jų darbą.

Išmanūs namai, kitaip dar vadinami protingi namai, apjungia visas namo inžinerines sistemas, taip sukurdami ekosistemą, kurioje atskiros sistemos gali bendrauti viena su kita bei dalintis duomenimis. Pavyzdžiui, atidarius svetainės langą, išmaniųjų namų sistema išjungs kondicionierių. Arba grįžus namo, atsidarius kiemo vartams, protingi namai įjungs kiemo apšvietimą, išjungs apsaugą, atrakins duris, ir namo šildymas pereis iš ekonominio į normalų rėžimą. Ir tai tik maža dalelė viso galimo funkcionalumo bei pagalbos Jums, kurią gali suteikti išmani sistema.

Išmanių namų įdiegimas

Išmanių namų įdiegimas susideda iš kelių etapų: išmanių namų projektavimas, išmaniųjų namų instaliacija, programavimas ir testavimas. Prieš pradedant diegti išmaniuosius namus, reikia apsispręsti dėl norimų valdyti inžinerinių sistemų. Nuo pasirinktų sistemų kiekio priklausys ir išmanių namų sistemos kaina.

Išmanių namų sistemos gali veikti skirtingų protokolų pagrindu, pavyzdžiui, KNX, Loxone, Zigbee ar kt., taip pat išmanių namų sistema gali būti laidinė arba belaidė. Naujos statybos name, bute arba biure geriau diegti laidinius sprendimus. Laidinės sistemos turės mažesnį užlaikymą, pavyzdžiui, nuspaudus jungtuko klavišą, šviesa įsijungus per mažiau nei 0,5 sekundės, kai tuo tarpu belaidė sistema veiks su 1 sekundės ir didesniu užlaikymu. Tačiau, kai būstas yra pilnai įrengtas, tampa ekonomiškai nenaudinga keisti elektros instaliaciją, tuomet yra diegiama belaidė išmanių namų įranga.

Išmaniųjų namų projektavimas vienas svarbiausių iš visų darbų etapų. Projektavimo stadijoje yra paruošiami brėžiniai ir žiniaraščiai elektrikams, kurie atlieka išmanių namų instaliaciją. Projektavimo etape išmaniųjų namų įranga parenkama taip, kad išmanieji namai galėtų precižiškai tą įrangą valdyti. Teisingai paruošus projektą, atlikus instaliaciją ir programavimo darbus, išmanieji namai ar išmanioji darbo erdvė pasirūpins aukščiausiu Jūsų gerovės, geros nuotaikos ir patogumo lygiu, sukurs atmosferą ir aplinką, kurioje Jums gera, jauku ir ramu, galite tiek ilsėtis, tiek atvirkščiai – būti labai produktyvūs.

Išmaniųjų namų funkcijos

Meniu