Išmanus namų vėdinimas
Išmanus namų vėdinimas – kas tai? Bet pradžiai apie išmanumą. Šiandien labai dažnai tenka girdėti žodį išmanus kartu su kokiu nors kitu mums gerai žinomu daiktu. Išmanus telefonas, išmanus televizorius, išmanus šaldytuvas, išmani skalbyklė. Tačiau, kaip mes suprantame žodį „išmanus“? Ar daiktas tampa išmanus, kai jį galime valdyti telefonu? O gal daiktas tampa išmanus, kai į jį įmontuojamas liečiamas ekranas? Išmanumas yra subjektyvus dalykas, vieniems tai reiškia, kad daiktą galima valdyti telefonu, o mums išmanumas reiškia, jog daiktas pats priima sprendimus ir be mūsų įsikišimo gali atlikti tiesioginę savo funkciją.
Išmanus namų vėdinimas yra viena iš dažniausiai klientų pageidaujamų funkcijų. Toliau aprašoma išmani namų vėdinimo sistema, kaip ją suprantame mes.
Pradėkime nuo problemos. Tiksliau dažnu atveju problemos kyla net kelios. Šiandien priverstinio vėdinimo įrenginys rekuperatorius yra privalomas visiems naujos statybos pastatams. Didėjant vėdinimo įrenginių paklausai, daugėja ir rangovų skaičius. Vėdinimo įrenginius ima įrenginėti žmonės be tinkamos kvalifikacijos ar patirties.
Pirmoji problema yra ta, kad skiriama nepakankamai laiko įsigilinti į vėdinimo įrenginio specifiką, be to, ir įrenginio rangovai gali būti nepakankamai kvalifikuoti. To pasekoje sumontuotas rekuperatorius veikia neoptimaliai. Nepakanka tiesiog sumontuoti vėdinimo įrangą, šią įranga reikia ir sureguliuoti. Nekvalifikuoti vėdinimo sistemų rangovai nepamatuos, kaip vėdinimo įrenginys veikia realiomis sąlygomis. Nesureguliuos oro srautų. Tam jie tiesiog neturės reikiamos įrangos ir žinių. Jūs, kaip klientai, galite pasiteirauti būsimų rangovų, ar sumontavus įrangą, bus ištestuotas vėdinimo įrenginio efektyvumas, ar bus sureguliuoti oro srautai, kad kiekviena patalpa gautų pakankamą vėdinimą.
Antroji problema yra ta, kad net ir tinkamai sumontuotas vėdinimo įrenginys gali neužtikrinti optimalios oro kokybės. Taip gali nutikti todėl, kad sumontuotas rekuperatorius tiesiog įjungiamas tam tikru pajėgumu ir paliekamas veikti. Tačiau gali nutikti ir taip, kad turėsite svečių ir kažkuriuo momentu pajausite, kad darosi karšta ir tvanku – tai ženklas, kad patalpoje yra padidėjusi CO2 koncentracija. Tokiu atveju rankiniu būdu turėtume padidinti rekuperatoriaus oro srautą. Vėliau turite nepamiršti atstatyti nustatymų į pradinę padėtį.
Trečioji problema yra užsiteršę rekuperatoriaus filtrai. Ši problema paaiškėja ne iš karto. Nutiks taip, kad namuose ims jaustis pašaliniai kvapai. Vakare gulint lovoje, išgirsite vėdinimo įrenginio veikimo garsą, ko nebuvo iki šiol. Tai yra užsikimšęs rekuperatoriaus filtras.
Grįžtant prie išmanumo, vėdinimo sistemos išmaniems namams kiekvieną sekundę matuoja oro kokybę patalpoje. Sistema gali matuoti ne tik CO2, tačiau ir kenksmingų oro dalelių kiekį. Matuojamiems parametrams viršijus saugias ribas, rekuperatorius įjungiamas didesniu pajėgumu. Išvėdinus patalpas, vėdinimo įrenginys grįžta į normalų darbo rėžimą. Išmani namų vėdinimo sistema taip pat žino, ar namuose yra žmonių. Namams ištuštėjus, rekuperatorius perjungiamas į minimalų darbo rėžimą, taip tausojama elektros energija bei filtrai. Atėjus laikui keisti filtrą, gausite pranešimą išmanaus namo programėlėje, todėl niekada nepamiršite laiku aptarnauti įrenginio.
Išmanios namų vėdinimo sistemos įdiegimas beveik niekuo nesiskiria nuo įprastos, neprotingos vėdinimo sistemos įrengimo. Esmė ta, kad vėdinimo įrenginys turi turėti galimybę būti valdomas iš trečiosios sistemos, t. y. išmanaus namo sistemos. Vėdinimo įrenginys turi būti suderinamas su MODBUS RTU arba BACNET protokolais. Iš esmės bet kuris vėdinimo įrenginys prijungtas prie išmanaus namo tampa vieningos eko sistemos dalimi. Tai suteikia galimybę išmaniam namui valdyti įrenginį automatiškai be žmogaus įsikišimo. Mes manome, kad viso išmanumo esmė yra neapkrauti žmogaus pasikartojančiais uždaviniais ir suteikti daugiau laiko šeimai ir sau.